Collection: A. L. Lummus

A.L. Lummus works as a full time artist in Denver, Colorado. Her work focuses on metaphor-heavy imagery as well as commission art.

Her innovative style, strength in realism, and stark compositions are what make her art special. Her use of a limited color palette is used to force the viewer into an authentic response to the image, not a response to color. She lives with her three beautifully wacky children and dog, Rosie.

164 products
  • Issue Number 25: Crazy Ex-girlfriends are Like a Box of Chocolates... They Will Kill Your Dog
    Issue Number 25: Crazy Ex-girlfriends are Like a Box of Chocolates... They Will Kill Your Dog
    Regular price
    Sold out
    Sale price
    $270.00
    Unit price
    per 
  • Issue Number 23: I Will Absolutely Sleep My Way to the Top... One Sweet Nap at a Time
    Issue Number 23: I Will Absolutely Sleep My Way to the Top... One Sweet Nap at a Time
    Regular price
    Sold out
    Sale price
    $36.00
    Unit price
    per 
  • Issue Number 23: I Will Absolutely Sleep My Way to the Top... One Sweet Nap at a Time
    Issue Number 23: I Will Absolutely Sleep My Way to the Top... One Sweet Nap at a Time
    Regular price
    $21.00
    Sale price
    $21.00
    Unit price
    per 
  • Issue Number 23: I Will Absolutely Sleep My Way to the Top... One Sweet Nap at a Time
    Issue Number 23: I Will Absolutely Sleep My Way to the Top... One Sweet Nap at a Time
    Regular price
    Sold out
    Sale price
    $270.00
    Unit price
    per 
  • Issue Number 22: He Says He Doesn't Think I'm Stupid, I Just Have Bad Luck When it Comes to Thinking!
    Issue Number 22: He Says He Doesn't Think I'm Stupid, I Just Have Bad Luck When it Comes to Thinking!
    Regular price
    Sold out
    Sale price
    $270.00
    Unit price
    per 
  • Issue Number 21
    Issue Number 21
    Regular price
    $240.00
    Sale price
    $240.00
    Unit price
    per 
  • Issue Number 21
    Issue Number 21
    Regular price
    $240.00
    Sale price
    $240.00
    Unit price
    per 
  • Issue Number 21
    Issue Number 21
    Regular price
    $240.00
    Sale price
    $240.00
    Unit price
    per